Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym, z którym spotkała się większość z nas. Staje się on szczególnie dokuczliwy, kiedy wchodzimy w wiek dojrzewania. Jednak może stać się problemem nie tylko dla nastolatków, ale również dla osób w wieku 30 czy 40 lat.Powstawanie trądziku wiąże się z tym, że w naszej skórze gromadzi się nadmierna ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe znajdujące się na twarzy i innych częściach ciała. Jest to tak zwany łojotok prowadzący do tego, że ujścia gruczołów łojowych blokują się, w wyniku czego pojawiają się zaskórniki, w których po pewnym czasie mogą tworzyć się stany zapalne. Powstają nieestetycznie wyglądające czerwone i bolesne w dotyku wypukłości. Te objawy trądziku są szczególnie często obserwowane na twarzy – w okolicach czoła, nosa i brody, ale pojawiają się nieraz również na skórze klatki piersiowej, górnej części pleców czy na przedramionach.
Aby poradzić sobie z trądzikiem, a przynajmniej w jak największym stopniu zniwelować jego objawy, dermatolodzy stosują wiele różnorodnych metod leczenia. Ich wybór związany jest z zaawansowaniem tego schorzenia oraz indywidualnymi uwarunkowaniami danego pacjenta. Jedną z najnowszych metod jest leczenie trądziku światłem lasera.
Zabieg laserowy
Zabiegi laserowe stosowane w leczeniu trądziku mają przede wszystkim działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu pozwalają nie tylko na usunięcie obecnie widocznych zmian trądzikowych, ale także zapobiegają pojawianiu się nawrotów tego schorzenia.
Podczas zabiegu do skóry przykłada się głowicę emitującą wiązkę światła laserowego o odpowiedniej częstotliwości, która wykazuje działanie na widoczne na skórze grudki oraz krostki świadczące o występowaniu stanu zapalnego. Działanie lasera jest prawie bezbolesne, ale bardziej wrażliwi pacjenci mogą poprosić o znieczulenie miejscowe. Po zabiegu na skórze może być widoczny lekki obrzęk lub zasinienia, ale po kilku dniach i odpowiedniej pielęgnacji objawy powinny ustąpić. Warto wiedzieć dodatkowo, że laser leczy nie tylko sam trądzik, ale pozwala również na skuteczne poradzenie sobie ze zmianami potrądzikowymi, jakie często pozostają na skórze nawet po ustąpieniu objawów tego schorzenia.