Zabiegi z wykorzystaniem lasera są niezwykle popularną metodą odnowy skóry, w tym poprawy jej elastyczności czy nawodnienia. Jeśli szukasz sposobów na odmłodzenie cery w sposób bezpieczny i nieinwazyjny lub pozbycie się blizn, a nawet rozstępów – najwyższa pora, abyś dowiedziała się, co to jest laser frakcyjny CO2 i jak działa. W tym artykule chcemy rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości na temat zabiegów kosmetologicznych z jego wykorzystaniem oraz podpowiedzieć, jak najskuteczniej można zastosować go na co dzień.
Jak działa laser frakcyjny?
Laser frakcyjny CO2 to urządzenie, które wykorzystuje się w kosmetologii oraz medycynie estetycznej w zabiegach regenerujących skórę. Jak działa laser frakcyjny w procesie odnowy skóry? Jak wiele podobnych zabiegów, te z użyciem lasera polegają na kontrolowanym, zaplanowanym uszkodzeniu komórek skóry. W zależności od celu zabiegu może to spowodować rozbicie blizn, usunięcie przebarwień czy odmłodzenie skóry – przy laserze cera regeneruje się szybciej, uruchamiając naturalne procesy odbudowy komórek.
W jaki sposób dochodzi do mikrouszkodzeń? Strategia polega na uruchomieniu kaskady sygnałowej w komórkach. Laser emituje energię świetlną, która wchodzi w reakcję z wodą zawartą we wszystkich warstwach skóry. Ciepło lasera podgrzewa ją, powodując jej odparowanie, a wysoka temperatura uszkadza komórki. Organizm wytwarza wtedy m.in. więcej włókien kolagenowych typu I, które czynią skórę bardziej sprężystą, napiętą i nawodnioną. Wzmocnione są także ogólne procesy naprawcze skóry czy jej ukrwienie.
Jedną z większych zalet lasera jest to, że ryzyko działań pożądanych pozostaje na niskim poziomie – gojenie następuje przez nabłonkowanie, a bezpieczeństwo tego procesu jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku klasycznych, bardziej inwazyjnych metod.

Laser frakcyjny w praktyce, czyli jak wygląda zabieg?
Wiesz już, co to jest laser frakcyjny i na czym polega jego działanie – teraz przybliżymy Ci, czego możesz spodziewać się w trakcie zabiegu w naszej klinice.
Przychodząc do kliniki medycyny estetycznej,na zabieg laserem frakcyjnym z pewnością zostaniesz zapytana najpierw o stan zdrowia, aby specjalista podczas wywiadu wstępnego mógł wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do laseroterapii. Jeśli będziesz chciała, pokaże Ci też laser frakcyjny – jak działa, jakich odczuć możesz się spodziewać już w trakcie zabiegu oraz jak dbać o siebie po jego zakończeniu.
Sam proces laseroterapii w tym wypadku polega na czasowym przykładaniu głowicy lasera frakcyjnego do skóry, a urządzenie działa miejscowo. Po uruchomieniu laser wytwarza skupione wiązki światła wnikające pod skórę na głębokość nawet ponad 1.5 milimetrów. Specjalista tak dobierze zabieg, aby był najbardziej skuteczny dla Twoich potrzeb i miejsca na ciele.
Co ważne, specyfika tego, jak działa laser frakcyjny, sprawia, że po zabiegu nie musisz poddawać się długiej rekonwalescencji, gojenie skóry nie jest bolesne, a efekty lasera zobaczysz szybciej, niż się spodziewasz.

Kiedy warto stosować laser frakcyjny?
Laser frakcyjny stosuje się w wielu sytuacjach. Poniżej wymienimy te, z którymi spotykamy się najczęściej.
- resurfacing – laserowe odmładzanie skóry;
- usuwanie zmarszczek czy kurzych łapek;
- likwidacja przebarwień;
- pozbywanie się rozstępów;
- leczenie blizn po trądziku;
- przywracanie jędrności skóry;
- terapia fotoagingu czy fotouszkodzeń skóry;
- usuwanie blizn chirurgicznych;
- niwelowanie widoczności pękniętych naczynek;
zwężanie porów.
Pamiętaj, że z laseroterapii możesz skorzystać w każdym wieku – zabieg przyniesie Ci pozytywne efekty niezależnie od etapu, na którym jest Twoja skóra. Stosując resurfacing zdecydowanie możesz spodziewać się rozjaśnionej, bardziej napiętej skóry.
Przeczytaj również nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, jak działa laseroterapia.