Skip to content Skip to footer

Laser Frakcyjny CO2 – Pytania i Odpowiedzi

Jaki laser jest bardziej skuteczny przy usuwaniu blizn potrądzikowych i odmładzaniu twarzy? Laser Frakcyjny CO2 ablacyjny czy nieablacyjny?

Istnieją dwa rodzaje laserów frakcyjnych – nieablacyjne oraz ablacyjne. Ten pierwszy działa na skórę podgrzewając ją od wewnątrz, dzięki czemu warstwa zewnętrzna pozostaje nietknięta. Ten drugi natomiast działa na skórę od zewnątrz, powodując jej złuszczanie. Czym to się różni w praktyce?

Przede wszystkim różnica widoczna jest w efektywności. Osiągnięcie laserem nieablacyjnym rezultatu, jaki gwarantuje jedno użycie lasera ablacyjnego wymaga najczęściej 3 czy czasem nawet 5 zabiegów. To oczywiście przekłada się na stracony czas oraz wyższą cenę, czyli to, czego staramy się raczej unikać. Warto też mieć na uwagę, że złuszczanie skóry w toku działania lasera ablacyjnego, choć może brzmieć odrzucająco, to tak naprawdę zaleta, a nie wada. Złuszczanie sprawia bowiem, że skóra po zabiegu jest elastyczna oraz wyraźnie zrewitalizowana. Dlatego właśnie, jeżeli chodzi o usuwanie blizn potrądzikowych i odmładzanie twarzy zdecydowanie preferuję laser ablacyjny.

Dla kogo laser frakcyjny?

Do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie. Szczególnie dotyczy się to leczenia takich przypadłości jak rozstępy oraz blizny (w których leczeniu laser frakcyjny jest bardzo efektywny). Można jednak wyróżnić trzy główne kategorie wiekowe, którym zabieg laserem frakcyjnym przysłuży się najbardziej

  • 25 lat i więcej – zabiegi o charakterze profilaktycznym mające zapobiec starzeniu. Wystarczy jeden delikatny zabieg przeprowadzony raz w roku, by odmłodzić skórę poprzez stymulację kolagenu wywoływaną procesem ablacji.
  • 35+ – tutaj powszechnie zaleca się jeden bądź dwa zabiegi (z miesięczną przerwą) przeprowadzane silniejszym laserem.
  • 45+ – w tym przedziale wiekowym polecane jest przeprowadzenie co najmniej dwóch lub trzech zabiegów. Dzięki ablacji skóra zostanie wtedy pobudzona do produkcji kolagenu koniecznego do utrzymania jej elastyczności na wysokim poziomie.

Czy frakcyjny CO2 jest bezpieczny? Jakie są możliwe powikłania?

Jedną z największych zalet zabiegów przeprowadzanych laserem jest ich nieinwazyjność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. W przypadku zabiegów przeprowadzanych przez profesjonalnego lekarza nie ma praktycznie szans na wystąpienie jakieś skutków ubocznych, warto jednak na wszelki wypadek zapoznać się z powikłaniami, które w teorii mogą wystąpić:

  • Opryszczka – osoby ze skłonnościami do opryszczki powinny profilaktycznie zastosowa lek (maść bądź preparat doustny) jej przeciwdziałający. Pojawienie się opryszczki mogłoby bowiem znacząco utrudnić regenerację skóry twarzy.
  • Blizny przerostowe – osoby ze skłonnością do blizn przerostowych są bardzo wrażliwe na działanie lasera frakcyjnego, dlatego dla bezpieczeństwa nie przeprowadza się na nich tego rodzaju zabiegów.
  • Nadkażenie bakteryjne – w tym przypadku kluczową sprawą jest obserwowanie procesu gojenia – jeżeli pojawią się jakieś niepokojące zmiany, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Szanse na pojawienie się nadkażenia bakteryjnego są praktycznie minimalne, jednak mimo wszystko niektórzy specjaliści przepisują po zabiegu przeciwdziałające mu antybiotyki.
  • Pozapalne przebarwienia – są to czerwone plamy pojawiające się w miejscach, na których przeprowadzono zabieg. Na szczęście schodzą po 2-3 tygodniach, nie należy się zatem obawiać, że ten zdecydowanie niepożądany efekt jest permanentny. Z teoretycznego punktu widzenia szanse na pojawienie się przebarwień wynoszą około 10% – 30%. W praktyce jednak takie skutki uboczne występują jeszcze rzadziej.
  • Wysięki – w miejscach, gdzie przeprowadzono zabieg skóra powinna mieć jednolitą i wysuszoną powierzchnię. W przypadku gdy na jej powierzchni zaobserwujemy jakiś wysięk, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zostaw komentarz

Go to Top